Keď pri výbere povolania sa berie do úvahy len niektorý z uvedených štyroch faktorov:

1. Zdravotný stav
Juraj má odmalička záujem o lietadlá. Jeho snom je stať sa pilotom. Je technický typ, čo je pre toto povolanie dôležitý predpoklad. Podcenil však svoj zdravotný stav, ktorý musí byť u pilota 100%-ný. Juraj má tiež problémy s pozornosťou, čo je u pilota neprípustné.

2. Nereálna voľba štúdia a povolania
Filip chce byť architekt. Páčia sa mu pekné stavby a obdivuje svojho strýka, ktorý je tiež úspešným architektom. Neuvedomuje si však, že architektúra je veľmi náročný odbor, vyžadujúci technické myslenie a umelecké cítenie. Filip je síce kreatívny a pekne kreslí, ale v učení, najmä v matematike a fyzike má velké problémy. Štúdium architektúry by pravdepodobne nezvládol.

3. Výber školy podľa kamaráta
Janka a Zuzka sú kamarátky. Od druhej triedy ZŠ tvoria nerozlučnú dvojicu. Keďže si chcú svoje výnimočné priateľstvo udržať čo najdlhšie, rozhodli sa, že sa ich cesty nerozdelia ani na strednej škole a vyberú si tú istú. Zuzku lákala obchodná akadémia, pretože ju baví práca s písomnosťami. Je vytrvalá a svedomitá pri učení, má dobrý prospech. Štúdium jej nerobí žiadne ťažkosti. Pre Zuzku bola táto škola dobrou voľbou. Naopak, Janka sa cíti na obchodnej akadémii nesvoja. Už po pár mesiacoch zistila, že to bol omyl. Predmety na škole ju nebavia. S niektorými má aj výrazné problémy a obáva sa, či školu vôbec dokončí. Vie o sebe, že je nedôsledný typ a s triedením písomností bude mať vždy problémy. Svoj organizačný talent nemá kde využiť, nakoľko si prestala veriť.Rodičia sú z nej nešťastní. Janka veľmi ľutuje svoje rozhodnutie, pretože nie je taká spokojná a úspešná, ako jej kamarátka Zuzka. Ich priateľstvo tým dostalo nečakané trhliny.

4. Nezohľadnenie  svojich slabých stránok a nevyužitie silných stránok
Erika má staršiu sestru, ktorá študuje na umeleckej škole. Je veľmi talentovaná a rodičia sú na jej úspechy v škole patrične hrdí. Keď sa mladšia sestra Veronika rozhodovala, kam pôjde na strednú školu, rodičia by radi  dopriali podobné úspechy aj jej a tak jej radia ísť na tú istú školu. Táto škola je podľa nich zárukou úspechu. Akosi však nepostrehli, že Veronikin talent nie je taký výrazný, a že omnoho viac ako kreslenie jej ide písanie a jazyky.